XXVIII   NIEDZIELA   ZWYKŁA                                  13.10.2019  r.

Dziś hymnem do Ducha Świętego rozpoczęliśmy Rekolekcje Parafialne, które przygotują nas na dobre przeżycie Wizytacji Kanonicznej jaką przeprowadzi u nas Ks. Bp Roman Pindel i nadchodzący piątek i przyszłą niedzielę. Program Rekolekcji i Wizytacji Kanonicznej miał trafić do każdego domu. Prosimy włączyć się w te wydarzenia całym serce i całymi rodzinami według rozpisanego planu.
Spowiedź w środę. Powitanie liturgiczne Ks. Biskupa w piątek o 17.00. a spotkania w niedzielę!.
Kto by jeszcze nie otrzymał planu, może sobie zabrać ze stolika pod chórem.
W dzisiejszą niedzielę z całym Kościołem w Polsce, pod hasłem „Wstańcie, chodźmy” przeżywamy XIX Dzień Papieski. W związku z tym, odprawimy w kościele Przem. Pańsk. o godz.17.30 Różaniec Papieski, a po nim Mszę św. dziękczynną za opiekę Jana Pawła II nad Ojczyzną.
Zaś o godz. 16.00 spotkamy się na skwerze Im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce, aby oddać społeczny hołdy Honorowemu Obywatelowi naszej Gminy i prosić o Jego wstawiennictwo dla całej Ojczyzny i naszej Gminy. Zapraszają Władze Gminy, Ośrodek Promocji i duszpasterze.

Dziś też przed kościołami zbierana jest do puszek pomoc na Papieskie Dzieło Nowego Tysiąclecia, czyli fundusz stypendialny dla zdolnej, ale uboższej młodzieży.

Liturgiczne obchody tygodnia:
--  we wtorek – 15 października – wspomnienie Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dz.  i dr Kł. Jest to zarazem

Dzień Dziecka utraconego.

- w środę – 16 października – wspomnienie Św. Jadwigi Śląskiej;
- w czwartek -17 października – wspomnienie Św. Ignacego Antiocheńskiego, bp i m.;

- w  piątek –  18 października – święto Św. Łukasza, ewangelisty; w tym dniu modlimy się do Miłosierdzia

Bożego z racji III –go piątku miesiąca;

W przyszłą niedzielę – 20 października – obchodzimy Światowy Dzień Misyjny. Składka przeznaczona będzie na cele misyjne.

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Prosimy Parafian o uporządkowanie grobów i miejsc wokół swoich grobów, przez co uprzątnięty zostanie cały cmentarz. Śmieci zanośmy do kontenerów od ul. Jana Pawła II. Nie ma śmietnika pod budynkiem dawnego GS-u, gdzie obecnie znajduje się warsztat samochodowy. W ciągu ostatnich kilku lat wybuchały tam pożary, które powodowały wielotysięczne straty i zagrażały całemu mieniu tego warsztatu. Nie wolno już tam wyrzucać śmieci pod groźbą wszelkich konsekwencji z tego wynikłych z pożarem i jego skutkami włącznie. Miejsce to jest monitorowane! Śmieci należy zanosić do śmietnika od ul. Jana Pawła II lub zabierać do swojego  przydomowego śmietnika.

SPRAWY GROBÓW na CMENTARZU PARAFIALNYM załatwiane są w środy w godz. od 8.00 – do 9.00 rano w kancelarii parafialnej.

Na ławkach znajdują się dziś druczki i będą tam tylko do środy włącznie, tylko na tych druczkach można przekazywać wypominki roczne czy listopadowe i tylko od najbliższego czwartku. Prosimy pisać wyraźnie, w pierwszym przypadku. Prosimy zaznaczyć kościół i godzinę, wpisać kwotę i kartkę podpisać
w miarę czytelnie i przekazać księdzu.

Nie podajemy nikomu wypominków w czasie Wizytacji Księdza Biskupa. Księża i służba kościelna  będą zajęci Wizytacją.

W poniedziałek po mszy świętej wieczornej do salki za plebanią zapraszamy członków Honorowej Straży NSPJ na spotkanie formacyjne.

W czwartek po różańcu i Mszy świętej wieczornej Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza na spotkanie w ramach Seminarium Odnowy Wiary. Spotkanie odbędzie się w salce za plebanią.

Szkoła Ewangelizacji Cyryla i Metodego zaprasza także na kurs ewangelizacyjny „Nowe Życie”, który odbędzie się w Cięcinie w dniach 25-27.10 br. Rozpocznie się w piątek o 18-21. Będzie trwał całą sobotę  i w niedzielę od 9-14. Zapisy w zakrystii w jednym i drugim kościele.  Podczas zajęć będzie czas na kawę i obiad. Koszt to dobrowolna ofiara. Udział w kursie nie oznacza wejścia w jakąś wspólnotę.

W sobotę na godz. 17.00, na różaniec i Mszę św. w kościele p.w. św. Katarzyny zapraszamy uczestników pieszej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. Po Mszy św. spotkanie w zagrodzie plebańskiej.

Po każdej Mszy Świętej, młodzież z KSM sprzedaje znicze. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na działalność statutową tego stowarzyszenia..

Przy wyjściu z kościoła znajdują się te same, co zwykle czasopisma katolickie. Zachęcamy do ich czytania.

Cztery Formy Pogrzebu w Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie

Zakład Pogrzebowy p. Franciszka Kozubka w porozumieniu z ks. proboszczem oddał do użytku w Domu Pogrzebowym w Cięcinie przy ul. Targowej, obok  cmentarza parafialnego, IZBĘ POŻEGNAŃ, która pełnić będzie rolę domu przedpogrzebowego.

Dzięki temu można będzie uniknąć niespotykanego w obrzędach liturgicznych wyprowadzanie ciała zmarłego i konduktu żałobnego z cmentarza. Izba pożegnań pomieści trumnę i kilkanaście osób najbliższej rodziny, które zechciałby poprzedzić pogrzeb modlitwą. Położona jest w równej odległości między oboma kościołami. Jest możliwość zastosowania ruchomej chłodni. Korzystanie z niej jest bezpłatne!

W tych okolicznościach, idąc za dekretami Kongregacji Kultu Bożego, w parafii naszej pogrzeby mogą być celebrowane w czterech różnych formach, a mianowicie:

1. Wyprowadzenie z domu zmarłego do kościoła i z kościoła  na cmentarz;
  2. Wyprowadzenie z domu przedpogrzebowego – Izby Pożegnań do kościoła i z kościoła na cmentarz;
  3. Wprowadzenie przewiezionej trumny ze zmarłym do kościoła i po Mszy św. z kościoła  na cmentarz;
  4. Odprawienie Mszy św. w kaplicy cmentarnej przy trumnie zmarłego i odprowadzenie
    do grobu.

Trzeba przypomnieć i podkreślić, że kaplice cmentarne urządzono i przystosowano do sprawowania w nich Mszy świętej. We Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym  celebrowanie są w nich uroczyste Msze święte za Wszystkich Zmarłych.    Kaplice więc nie powinny pełnić roli dawnej kostnicy czy przechowalni zwłok naszych zmarłych.

Ks. Prob. Stanisław Bogacz