INFORMACJE PRAKTYCZNE

DLA PIELGRZYMÓW

 

 

ORGANIZATOR PIELGRZYMKI

Franciszkańska Delegatura Ziemi Św. oraz biuro podróży Pana Mariusza Wijasa WakacjeFly. W każdej Prowincji Zakonu istnieje przedstawiciel prowincji oddelegowany do spraw duszpasterstwa związanego z Ziemią Św. W Prowincji Katowickiej Delegatura została ustanowiona w Chorzowie i poświęcona przez o. Generała Zakonu Braci Mniejszych – O. Michael’a Perry w październiku 2016 r.

 

PRZELOT

Nasze biuro korzysta najczęściej z usług izraelskich linii lotniczych EL-AL i polskich PLL LOT, linki Ryanair lub Wizzair. Ale także z usług przewoźników czarterowych.

Do odprawy bagażowo-paszportowej zgłaszamy się punktualnie. Uczestnik musi mieć z sobą paszport, który powinien być ważny minimum przez pół roku od daty powrotu z pielgrzymki. Na lotnisku przewodnik grupy lub przedstawiciel Organizatora rozdaje śpiewnik oraz identyfikatory.

Według wymogów linii lotniczych każdy pasażer może nadać do samolotu bagaż właściwy do 20 kg oraz wnieść na pokład bagaż podręczny do 5 kg. W bagażu podręcznym nie może być przedmiotów ostrych (nożyczki, pilniczek, scyzoryk, itp.), jak również dużej ilości płynów (do 100 ml) oraz pojemników w aerozolu. W samolocie nie jest podawany posiłek na koszt linii lotniczych, jest dostępny odpłatny katering. Przelot z Warszawy, Katowic lub Krakowa do Tel Awiwu trwa około 3,5 godziny. Podczas lotu należy dostosować się do poleceń pilota i obsługi samolotu.

Organizator pielgrzymki nie odpowiada za zaginiony lub zniszczony bagaż. Wszelkie reklamacje należy zgłosić na lotnisku u przedstawiciela linii lotniczych bezpośrednio po wylądowaniu. Przewoźnik bierze na siebie odpowiedzialność za zaginiony lub zniszczony bagaż.

 

POBYT

Zakwaterowanie odbywa się w hotelach klasy pielgrzymkowej. Pokoje 2 lub 3 osobowe z łazienką. Gniazdka elektryczne w hotelach mają napięcie 220 V, ale otwory w nich są wąskie, dlatego mogą być kłopoty z uruchomieniem urządzeń elektrycznych z grubymi bolcami (żelazko, suszarka do włosów).

Wyżywienie trzy razy dziennie. Śniadanie – szwedzki stół. Obiad zwykle po drodze w formie szybkiego bufetu (z napojem) lub pełnego obiadu w zależnosci od dnia. Kolacja: przystawka, pierwsze danie (zupa, makaron, ryż, itp.), drugie (mięso lub ryba, warzywa, itp.), deser lub owoce. Do obiadów (pełnych) i kolacji podawana jest tylko woda, inne napoje za dodatkową opłatą.

Do dyspozycji grupy jest autokar z klimatyzacją.

Zalecamy zabrać ubrania dostosowane do przypuszczalnej temperatury (przybliżone temperatury w ciągu dnia w poszczególnych miesiącach [w oC] w Izraelu, Jordanii lub Egipcie: styczeń – 13; luty – 15; marzec – 17; kwiecień – 22; maj – 25; czerwiec – 27; lipiec – 29; sierpień – 30; wrzesień – 29; październik – 28; listopad – 23; grudzień – 15). Stroje powinny być odpowiednie do nawiedzania kościołów, czyli bez zbyt dużych dekoltów, krótkich spodni czy bluzek lub koszulek bez rękawów. Ponadto prosimy zabrać sportową kurtkę lub inne dodatkowe nakrycie, gdyż wieczory są chłodniejsze; wygodne buty – najlepiej dwie pary (do wspinaczki górskiej jeżeli w programie jest Góra Synaj); strój kąpielowy; 1 ręcznik kąpielowy; parasol; nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

Sugerujemy, aby na pielgrzymkę nie zabierać rzeczy zbędnych i zbyt wartościowych. Według zwyczaju podczas Mszy świętych można złożyć ofiary na utrzymanie tego Miejsca Świętego, w którym sprawowana jest Eucharystia.

Kieszonkowe podczas pielgrzymki należy przechowywać w dwóch różnych miejscach. W Ziemi Świętej wszędzie można płacić dolarami – najbardziej ekonomiczny środek płatniczy w Izraelu. Na drobne zakupy, dodatkowe napoje czy telefony wystarczy zabrać ok. 300/400 USD. Dobrze jest mieć przy sobie mniejsze nominały (1, 5, 10 USD). Na zakupy pamiątek wskaże miejsca i czas przewodnik. Można też płacić kartami płatniczymi, ale wyłącznie typu VISA, MASTERCARD, itp. Nie działają karty typu MAESTRO (wyłącznie na Europę).

Przykładowe ceny: 1L wody mineralnej – 1 USD; dobry i mocny różaniec z drewna oliwkowego – 3 USD; mała szopka z drewna oliwkowego – 20 USD; znaczek do Polski i kartka pocztowa – 2 USD;
złoty krzyżyk jerozolimski – od 50 do 100 USD; srebrny krzyżyk jerozolimski – od 5 do 30 USD.

 

TELEFONY

Rozmowy telefoniczne przez komórkę są bardzo drogie. W zależności od operatora wahają się między 8 a 20 zł za minutę połączenia. Płaci się także za odebrane rozmowy. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić stawki u swojego operatora. Najbardziej ekonomiczną formą jest skorzystanie z komunikatora typu Whatsapp lub Skype, w hotelach zwykle udostępniane jest darmowe wifi.

Dzwoniąc przez operatora komórkowego do Polski korzystamy z następujących numerów kierunkowych:

z Izraela – 01348 lub 01248 (kierunkowy do Polski) + kierunkowy do miejscowości bez zera + numer abonenta

z Jordanii – 0048 (kierunkowy do Polski) + kierunkowy do miejscowości bez zera + numer abonenta

z Egiptu – 0048 (kierunkowy do Polski) + kierunkowy do miejscowości bez zera + numer abonenta

 

UBEZPIECZENIE

Ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia (30 tysięcy Euro) wraz z assistance oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (4 tysięce euro) i koszty bagażu 400 euro.

W zakresie kosztów leczenia ubezpieczenie obejmuje m.in.: koszty leczenia powstałe w związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem (badania, zabiegi, operacje), leczenie szpitalne, zakup niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza, transport chorego z miejsca wypadku lub nagłego zachorowania do szpitala lub ambulatorium, koszty powstałe w związku z koniecznością powrotu chorego do kraju, pobytu i podróży osoby towarzyszącej, niezbędnej do załatwienia spraw związanych z umieszczeniem chorego w szpitalu i jego powrotu do kraju, transport do Polski zmarłego na skutek nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku.

Osoby powyżej 65 roku życia oraz przewlekle chore zobowiązane są do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. W przypadku 8 dniowego wyjazdu jest to kwota ok. 100,00 zł. (Dokładna kwota podawana jest na spotkaniu przedpielgrzymkowym). Dodatkowe ubezpieczenie można wykupić u Organizatora pielgrzymki.

 

konto dolarowe na które wpłacamy resztę kwoty

Mariusz Wijas

ul. Bażantów 41b/10

40 - 668 Katowice

NIP 9541887054

ING BANK ŚLĄSKI USD     79 1050 1214 1000 0092 1793 0511 ( z dopiskiem Ziemia Święta 6 - 13 luty 2018 r. raz imię i nazwisko za kogo jest wpłata)

 

Nasz wyjazd na lotnisko będzie w nocy o godzinie 3.00 ( zapraszam na 3.00 na pakowanie bagaży a następnie wyjazd na lotnisko )

ks. Grzegorz Badura