PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO 22.04.2019 r.

 

Pięćdziesiąt dni od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wiel­ką radością jako jeden dzień świąteczny, co więcej, jako „wielką niedzielę". Zewnętrznymi oznakami przeżywanego Okresu Wielkanocnego są: krzyż z czerwoną stuła, paschał i figura Zmartwychwstałego umieszczone przy ołtarzu mszalnym. Pozostaną one tak aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Osiem początkowych dni Okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocną. Obchodzi się je jako uro­czystości pańskie.

W piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje post oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Ponieważ jesteśmy w samym centrum Okresu Wielkanocnego, to przypominamy parafianom, że w naszej parafii okazja do spowiedzi jest codziennie w kościele Przem. Pańskiego 20 minut przed Mszą poranną i wieczorną podobnie przed Mszami św. w każdą niedziele i święto (z wyjątkiem pierwszego dnia Wielkanocy i Bożego Narodzenia oraz pierwszych dni rekolekcyjnych) zaś w kościele Św. Katarzyny pół godziny przed Mszą św.,
tak w niedziele jak i w dni powszednie.

Msze św. w dni powszednie wieczorne odprawiane są:

-  w kościele Przemienienia. Pańskiego  o godz. 6.30 rano i wieczorem o godz. 18.00

-  w kościele Św. Katarzyny jak dotychczas tzn. we wtorki, czwartki i soboty o godz. 7.00,

a w poniedziałki, środy i piątki o godz. 17.00.
W środę w obu kościołach po Mszy wieczornej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


Trwa nowenna do Miłosierdzia Bożego, któremu oddajemy cześć w najbliższą niedzielę - 28 kwietnia. Rozpocznie ona Tydzień Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas. O godz. 17.00 (na godzinę przed Mszą wieczorną) w kościele Przemienienia Pańskiego odprawimy Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia z wystawieniem Najświętszego  Sakramentu. Można będzie nabyć Modlitewnik Nawiedzenia.

W minionych dniach nastąpiły zmiany w składzie księży w naszej Parafii.  Ks. Biskup odwołał od nas Ks. Grzegorza Badurę, mianując go równocześnie administratorem Parafii Św. Józefa w Ujsołach. Księdzu Grzegorzowi dziękując za dotychczasową posługę, gratulujemy i życzymy błogosławieństwa Bożego w nowych obowiązkach duszpasterskich.

Do Naszej Parafii Ks. Biskup skierował Księdza Kanonika Józefa Gębalę w charakterze rezydenta. Witamy serdecznie Ks. Józefa i życzymy Mu dobrego oraz owocnego w posłudze kapłańskiej u nas pobytu.

Oficjalne pożegnanie byłego wikariusza Ks. Grzegorz odbędzie się w najbliższy czwartek na Mszy wieczornej, po niej także odbędzie się spotkanie modlitewne Szkoły Ewangelizacyjnej Cyryla i Metodego. Zapraszamy więc wszystkich Parafian.

 

Rocznicę Pierwszej Komunii dzieci klas czwartych świętować będą w niedzielę 28 kwietnia na Mszy św. o godz. 11.30. Próba przygotowująca odbędzie się w czwartek w kościele o godz. 16.30. Ewentualna spowiedź dla tych dzieci i ich rodziców w sobotę od godz. 17.00.

 

Dzisiejsza składka przeznaczona jest na KUL i Pap. Uniwersytet JP II w Krakowie (dawniej PAT).

Uczelnie te ogłaszają nabór na nowy rok akademicki. Szczegóły na ich stronach internetowych.