intencje mszalne od  15   do   21  stycznia   2018 r.

 

 

 

Poniedziałek

15.01.2018

6.30

-

+ Antoni Ripel

 

-

+ Jan Urbański

 

-

+ Franciszek Kalfas

17.00

-

+ Braci z Róży różańcowej Wincentego Sprychy i ich rodzin 

 

Wtorek

16.01.2018

6.30

-

W intencji rodziny Heleny Dziedzic o Boże bł. oraz za syna i córkę

17.00

-

+ Maria i Franciszek Lazar 

 

Środa

wspomnienie świętego Antoniego Opota

17.01.2018

6.30

-

+ Jan i Aniela Figura

 

-

O zdrowie i Boże bł. dla Anny z ok. urodzin

17.00

-

+ Janina i Władysław Tomiczek 

 

Czwartek

18.01.2018

6.30

-

+ Józef Mędrala

17.00

-

+ Rozalia Talik 

 

Piątek

wspomnienie świętego Józefa Sebastiana Pelczara

19.01.2018

6.30

-

+ Michalina Mętel

 

-

+ Jan Juraszek

17.00

-

Za ++ z ostatnich pogrzebów 

 

Sobota

20.01.2018

6.30

-

+ Józef Mędrala

18.00

-

+ Władysław Juraszek 

 

NIEDZIELA
3 niedziela zwykła
21.01.2018

 

7.00

-

+ Józef Pawlus

8.30

-

+ Maria Łajczak z mężem i synami

10.00

-

+ Henryk Wojtyła

-

Dziękczynna w intencji Władysława Figury o Boże bł. z ok. 80 urodzin

11.30

-

W intencji Parafian

18.00

-

+ Jan Machała z żoną Teresą
ODWIEDZINY DUSZPASTERSKIE ( KOLĘDA) A.D. 2018, cz. III.

Poniedziałek, 15 I godz. 11.00

Dworkowa i Graniczna pod torem i w stronę nowego kościoła

Poniedziałek, 15 I godz. 15.00

 1. Os. XX-Lecia II RP blok 10-11, kl. I i II
 2. Ul: Rzeczna, Nadbrzeżna i Barwna

Wtorek, 16 I godz. 9.00

Od strażnicy poza cmentarz do mostu na Sole

Wtorek, 16 I godz. 15.00

 1. Ul. Mickiewicza od ul. Jana Pawła II do torów
 2. Ul. 3 Maja w Węgierskiej Górce

Środa, 17 I godz. 15.00

 1. Ul. Bratków od torów i ul. Dziedziców
 2. Os. XX-Lecia II RP blok 6, kl. I i II
 3. Os. Leśniczówka

Czwartek, 18 I godz. 15.00

Ul. Graniczna nad torem do ul. Prostej

Piątek, 19 I godz. 9.00

Od Pudów koło drogi do Ficoniów

Piątek, 19 I godz. 15.00

Ul. Fabryczna od Granicznej do torów i ul. Nad Stawem

Sobota, 20 I godz. 9.00

 1. Od Marii Jeleśniańskiej  do Jana Dyrlagi przy cmentarzu
 2. Ul. Zielona od Egnerów, numery parzyste do Fiedorów i ul. Parkowa

Poniedziałek, 22 I godz. 15.00

 1. Ul. Kościuszki od kościoła do ul. Słonecznej i ul. Słoneczna
 2. Os. Wyzwolenia bloki 1,2,3,4,5

Wtorek, 23 I godz. 15.00

 1. Ul. Polna od Suchanków do Kaletów
 2. Os. Wyzwolenia bloki 6, 680, 681, 9, 10

Środa, 24 I godz. 15.00

 1. Ul. Polna od Jędrasów
 2. Os. XX-Lecia II RP blok 3 i  blok 6, kl. III

Piątek, 26 I godz. 9.00

Pl. Stolarczyków i pl. Greniów

Piątek, 26 I godz. 15.00

Os. XX-Lecia II RP blok 8-9, kl. II i III

Sobota, 27 I godz. 9.00

Ul. Kamienna

NIEDZIELA  -  ŚWIĘTO  CHRZTU  PAŃSKIEGO             07.01.2018 r.

Dziś święto Chrztu Pańskiego, które jest wspomnieniem chrztu Pana Jezusa w Jordanie i zapowie-dzią sakramentu chrztu chrześcijańskiego.

Od jutra rozpoczyna się Okres Zwykły roku liturgicznego, który w swej pierwszej części trwa do wtorku przed środą popielcową, która przypada w tym roku 14 lutego. W tym czasie wspominamy misterium Chrystusa w całej rozciągłości i pełni.

 

Nowenna do M.B.N.P. w środę w kościele św. Katarzyny rano, a w kościele Przemienienia Pańskie-go wieczorem.

Spotkanie modlitewne Szkoły Nowej Ewangelizacji Cyryla i Metodego odbędzie się w najbliższy czwartek – 11 stycznia – po Mszy wieczorrnej.

Spotkanie organizacyjne dla wyjeżdżających do Ziemi Świętej w lutym br. odbędzie się we wtorek - 9 stycznia -  po Mszy Świętej wieczornej o godzinie 17.30.


Sprawa poszycia dachowego na kościele Przemienienia Pańskiego:

W grudniu 2917 r. do kopert zebrano = 28.310zł zaś a na konto wpłynęło =11.605 zł

Razem= 39.915 zł. Dokończono  obróbki dachu i zamontowano odgromienie, na ile to jest możliwe na tym etapie. Parafianom - Ofiarodawcom składamy serdeczne – Bóg zapłać, polecając aktualne wydatki dalszej Waszej ofiarności.

Podsumowując pierwszy etap wymiany  poszycia dachowego,  możemy poinformować Parafian, że blach miedziana i matariały uzupełniające kosztowały ponad  508 tyś., zaś robocizna 280 tyś razem: blisko 790 tyś. Za złomowaną zdjętą starą blachę otrzymaliśmy 148 i pół tyś.
W dalszych planach mamy - na wiosnę kontynuować wymianę poszycia pozostałych dwóch dachów, ale pod warunkiem, że ofiarność Parafian utrzyma się na tym samym poziomie.Tymczasem, pojawiły się wyzwania odpadających tynków na frontonach tych dachów. Szukamy wykonawcy.

Nie chcielibyśmy odkładać tych wyzwań na następne lata. Stąd prośba o dalsze wsparcie rozpoczętego dzieła.
Dobiegły końca prace renowacyjne na ścianach i suficie przedsionka kościoła Św. Katarzyny.
Do rodzin trafia folder upamiętniający przeprowadzoną renowację tej świątyni.

 

Natomiast, w łączności  z Wójtem Gminy i Ośrodkiem Promocji Kultury w naszej Gminie, zapraszamy na godzinę 17.00  w najbliższą sobotę – 13 stycznia - wszystkich zainteresowanych dokonanym dziełem, do kościoła Św. Katarzyny. Odbędzie się koncert galowy w wykonaniu zespołu regionalnego Trebunie –Tutki, a związany z zakończeniem tego przedsięwzięcia jakim była przeprowadzona renowacja. Chcemy podziękować Parafianom, niektórym instytucjom i kilku osobom za ich szczególne zaangażowanie w to ukończone dzieło. Zapraszamy w miarę wszystkich!

 

Rodziny i osoby, które korzystają z programu pomocy żywnościowej, proszone są o odbiór żywności jutro tj. poniedziałek po Mszy świętej wieczornej

W przyszłą niedzielę – 14 stycznia – składka przeznaczona jest na cele charytatywne (jałmużna postna).


Przy wyjściu z kościoła są do nabycia tygodniki katolickie „GN”, „Niedziela” i „Źródło”.
oraz miesięczniki dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz gazetka parafialna.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

DLA PIELGRZYMÓW

 

 

ORGANIZATOR PIELGRZYMKI

Franciszkańska Delegatura Ziemi Św. oraz biuro podróży Pana Mariusza Wijasa WakacjeFly. W każdej Prowincji Zakonu istnieje przedstawiciel prowincji oddelegowany do spraw duszpasterstwa związanego z Ziemią Św. W Prowincji Katowickiej Delegatura została ustanowiona w Chorzowie i poświęcona przez o. Generała Zakonu Braci Mniejszych – O. Michael’a Perry w październiku 2016 r.

 

PRZELOT

Nasze biuro korzysta najczęściej z usług izraelskich linii lotniczych EL-AL i polskich PLL LOT, linki Ryanair lub Wizzair. Ale także z usług przewoźników czarterowych.

Do odprawy bagażowo-paszportowej zgłaszamy się punktualnie. Uczestnik musi mieć z sobą paszport, który powinien być ważny minimum przez pół roku od daty powrotu z pielgrzymki. Na lotnisku przewodnik grupy lub przedstawiciel Organizatora rozdaje śpiewnik oraz identyfikatory.

Według wymogów linii lotniczych każdy pasażer może nadać do samolotu bagaż właściwy do 20 kg oraz wnieść na pokład bagaż podręczny do 5 kg. W bagażu podręcznym nie może być przedmiotów ostrych (nożyczki, pilniczek, scyzoryk, itp.), jak również dużej ilości płynów (do 100 ml) oraz pojemników w aerozolu. W samolocie nie jest podawany posiłek na koszt linii lotniczych, jest dostępny odpłatny katering. Przelot z Warszawy, Katowic lub Krakowa do Tel Awiwu trwa około 3,5 godziny. Podczas lotu należy dostosować się do poleceń pilota i obsługi samolotu.

Organizator pielgrzymki nie odpowiada za zaginiony lub zniszczony bagaż. Wszelkie reklamacje należy zgłosić na lotnisku u przedstawiciela linii lotniczych bezpośrednio po wylądowaniu. Przewoźnik bierze na siebie odpowiedzialność za zaginiony lub zniszczony bagaż.

 

POBYT

Zakwaterowanie odbywa się w hotelach klasy pielgrzymkowej. Pokoje 2 lub 3 osobowe z łazienką. Gniazdka elektryczne w hotelach mają napięcie 220 V, ale otwory w nich są wąskie, dlatego mogą być kłopoty z uruchomieniem urządzeń elektrycznych z grubymi bolcami (żelazko, suszarka do włosów).

Wyżywienie trzy razy dziennie. Śniadanie – szwedzki stół. Obiad zwykle po drodze w formie szybkiego bufetu (z napojem) lub pełnego obiadu w zależnosci od dnia. Kolacja: przystawka, pierwsze danie (zupa, makaron, ryż, itp.), drugie (mięso lub ryba, warzywa, itp.), deser lub owoce. Do obiadów (pełnych) i kolacji podawana jest tylko woda, inne napoje za dodatkową opłatą.

Do dyspozycji grupy jest autokar z klimatyzacją.

Zalecamy zabrać ubrania dostosowane do przypuszczalnej temperatury (przybliżone temperatury w ciągu dnia w poszczególnych miesiącach [w oC] w Izraelu, Jordanii lub Egipcie: styczeń – 13; luty – 15; marzec – 17; kwiecień – 22; maj – 25; czerwiec – 27; lipiec – 29; sierpień – 30; wrzesień – 29; październik – 28; listopad – 23; grudzień – 15). Stroje powinny być odpowiednie do nawiedzania kościołów, czyli bez zbyt dużych dekoltów, krótkich spodni czy bluzek lub koszulek bez rękawów. Ponadto prosimy zabrać sportową kurtkę lub inne dodatkowe nakrycie, gdyż wieczory są chłodniejsze; wygodne buty – najlepiej dwie pary (do wspinaczki górskiej jeżeli w programie jest Góra Synaj); strój kąpielowy; 1 ręcznik kąpielowy; parasol; nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

Sugerujemy, aby na pielgrzymkę nie zabierać rzeczy zbędnych i zbyt wartościowych. Według zwyczaju podczas Mszy świętych można złożyć ofiary na utrzymanie tego Miejsca Świętego, w którym sprawowana jest Eucharystia.

Kieszonkowe podczas pielgrzymki należy przechowywać w dwóch różnych miejscach. W Ziemi Świętej wszędzie można płacić dolarami – najbardziej ekonomiczny środek płatniczy w Izraelu. Na drobne zakupy, dodatkowe napoje czy telefony wystarczy zabrać ok. 300/400 USD. Dobrze jest mieć przy sobie mniejsze nominały (1, 5, 10 USD). Na zakupy pamiątek wskaże miejsca i czas przewodnik. Można też płacić kartami płatniczymi, ale wyłącznie typu VISA, MASTERCARD, itp. Nie działają karty typu MAESTRO (wyłącznie na Europę).

Przykładowe ceny: 1L wody mineralnej – 1 USD; dobry i mocny różaniec z drewna oliwkowego – 3 USD; mała szopka z drewna oliwkowego – 20 USD; znaczek do Polski i kartka pocztowa – 2 USD;
złoty krzyżyk jerozolimski – od 50 do 100 USD; srebrny krzyżyk jerozolimski – od 5 do 30 USD.

 

TELEFONY

Rozmowy telefoniczne przez komórkę są bardzo drogie. W zależności od operatora wahają się między 8 a 20 zł za minutę połączenia. Płaci się także za odebrane rozmowy. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić stawki u swojego operatora. Najbardziej ekonomiczną formą jest skorzystanie z komunikatora typu Whatsapp lub Skype, w hotelach zwykle udostępniane jest darmowe wifi.

Dzwoniąc przez operatora komórkowego do Polski korzystamy z następujących numerów kierunkowych:

z Izraela – 01348 lub 01248 (kierunkowy do Polski) + kierunkowy do miejscowości bez zera + numer abonenta

z Jordanii – 0048 (kierunkowy do Polski) + kierunkowy do miejscowości bez zera + numer abonenta

z Egiptu – 0048 (kierunkowy do Polski) + kierunkowy do miejscowości bez zera + numer abonenta

 

UBEZPIECZENIE

Ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia (30 tysięcy Euro) wraz z assistance oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (4 tysięce euro) i koszty bagażu 400 euro.

W zakresie kosztów leczenia ubezpieczenie obejmuje m.in.: koszty leczenia powstałe w związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem (badania, zabiegi, operacje), leczenie szpitalne, zakup niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych przepisanych przez lekarza, transport chorego z miejsca wypadku lub nagłego zachorowania do szpitala lub ambulatorium, koszty powstałe w związku z koniecznością powrotu chorego do kraju, pobytu i podróży osoby towarzyszącej, niezbędnej do załatwienia spraw związanych z umieszczeniem chorego w szpitalu i jego powrotu do kraju, transport do Polski zmarłego na skutek nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku.

Osoby powyżej 65 roku życia oraz przewlekle chore zobowiązane są do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. W przypadku 8 dniowego wyjazdu jest to kwota ok. 100,00 zł. (Dokładna kwota podawana jest na spotkaniu przedpielgrzymkowym). Dodatkowe ubezpieczenie można wykupić u Organizatora pielgrzymki.

 

konto dolarowe na które wpłacamy resztę kwoty

Mariusz Wijas

ul. Bażantów 41b/10

40 - 668 Katowice

NIP 9541887054

ING BANK ŚLĄSKI USD     79 1050 1214 1000 0092 1793 0511 ( z dopiskiem Ziemia Święta 6 - 13 luty 2018 r. raz imię i nazwisko za kogo jest wpłata)

 

Pozdrawiam i informuję, że w styczniu będzie jeszcze jedno spotkanie  w razie pytań proszę o kontakt

ks. Grzegorz Badura

INTENCJE MSZALNE W KOŚCIELE ŚWIĘTEJ KATARZYNY ALEKSANDRYJSKIEJ GRUDZIEŃ 2017 R.

1

Piątek

17.00

+ Wiktoria i Michał Dziedzic

2

Sobota

17.00

+ Józef Bukowczan w 15 r. śmierci

3

Niedziela

8.00

+ Jadwiga i Jan Ferster

 

Niedziela

11.00

+ Helena i Czesław Stopka

4

Poniedziałek

7.00

+ Katarzyna i Józef Kosiec z synem Andrzejem

5

Wtorek

7.00

+ Leonard Lewandowski

6

Środa

7.00

+ Włodzimierz Fijak

7

Czwartek

7.00

+ Maria Bukowczan z rodzicami

8

Piątek

7.00

+ Aniela i Jan Jurasz

 

Piątek

17.00

+ Marek Niewdana

9

Sobota

7.00

W intencji Dominika w 18 urodziny o Boże bł.

10

Niedziela

8.00

Za ++ siostry z Róży różańcowej Anny Żur

 

Niedziela

11.00

+ Andrzej i Franciszka Kuchejda z synami

11

Poniedziałek

7.00

+ Władysław Kupczak z żoną Józefą

12

Wtorek

7.00

+ Zofia Sznigier

13

Środa

7.00

+ Zofia Sznigier

14

Czwartek

7.00

+ Anna Jurek

15

Piątek

7.00

+ Anna Jurek

16

Sobota

7.00

+ Anna i Andrzej Ferster

17

Niedziela

8.00

+ Jan Adamczyk

 

Niedziela

11.00

W intencji Sabiny z ok. 18 urodzin o Boże bł.

18

Poniedziałek

7.00

+ Włodzimierz Fijak

19

Wtorek

7.00

+ Zofia Sznigier

20

Środa

7.00

+ Anna Jurek

21

Czwartek

7.00

+ Krzysztof Golec w 2 r. śmierci

22

Piątek

7.00

+ Zofia Sznigier

23

Sobota

7.00

+ Jadwiga i Jan Ferster

24

Niedziela

8.00

O pogłębienie wiary, miłości i zgodę w rodzinie i w sąsiedztwie z Potoka

 

Niedziela

11.00

+ Franciszek Juraszek

25

Poniedziałek

Pasterka

+ Władysław Wojtyła z teściami i zięciami

 

Poniedziałek

Pasterka

+ Ludwika i Michał Szczotka

 

Poniedziałek

8.00

Dziękczynno – błagalna w 20 r. ślubu Arkadiusza i Marty Biegun

 

Poniedziałek

11.00

+ Stanisław Adamczyk z żoną Marią

26

Wtorek

8.00

+ Stanisław Juraszek

 

Wtorek

11.00

+ Zofia Skrzypek z synem Janem i córką Teresą

27

Środa

7.00

+ Zofia Sznigier

28

Czwartek

7.00

+ Anna Jurek

29

Piątek

7.00

+ Anna Jurek

30

Sobota

7.00

+ Zofia Sznigier

31

Niedziela

8.00

W intencji Marii z ok. 70 urodzin o Boże bł.

 

Niedziela

11.00

+ Jan Golec

Cztery Formy Pogrzebu w Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie

Zakład Pogrzebowy p. Franciszka Kozubka w porozumieniu z ks. proboszczem oddał do użytku w Domu Pogrzebowym w Cięcinie przy ul. Targowej, obok  cmentarza parafialnego, IZBĘ POŻEGNAŃ, która pełnić będzie rolę domu przedpogrzebowego.

Dzięki temu można będzie uniknąć niespotykanego w obrzędach liturgicznych wyprowadzanie ciała zmarłego i konduktu żałobnego z cmentarza. Izba pożegnań pomieści trumnę i kilkanaście osób najbliższej rodziny, które zechciałby poprzedzić pogrzeb modlitwą. Położona jest w równej odległości między oboma kościołami. Jest możliwość zastosowania ruchomej chłodni. Korzystanie z niej jest bezpłatne!


W tych okolicznościach, idąc za dekretami Kongregacji Kultu Bożego, w parafii naszej pogrzeby mogą być celebrowane w czterech różnych formach, a mianowicie:

 1. Wyprowadzenie z domu zmarłego do kościoła i z kościoła  na cmentarz;
 2. Wyprowadzenie z domu przedpogrzebowego – Izby Pożegnań do kościoła i z kościoła na cmentarz;
 3. Wprowadzenie przewiezionej trumny ze zmarłym do kościoła i po Mszy św. z kościoła  na cmentarz;
 4. Odprawienie Mszy św. w kaplicy cmentarnej przy trumnie zmarłego i odprowadzenie
  do grobu.

Trzeba przypomnieć i podkreślić, że kaplice cmentarne urządzono i przystosowano do sprawowania w nich Mszy świętej. We Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym  celebrowanie są w nich uroczyste Msze święte za Wszystkich Zmarłych.    Kaplice więc nie powinny pełnić roli dawnej kostnicy czy przechowalni zwłok naszych zmarłych.

Ks. Prob. Stanisław Bogacz