NIEDZIELA  -  ŚWIĘTO  CHRZTU  PAŃSKIEGO             07.01.2019 r.

Dziś święto Chrztu Pańskiego, które jest wspomnieniem chrztu Pana Jezusa w Jordanie i zapowiedzią sakramentu chrztu chrześcijańskiego.

Od jutra rozpoczyna się Okres Zwykły roku liturgicznego, który w swej pierwszej części trwa do wtorku przed środą popielcową, która przypada w tym roku 6 marca. W tym czasie wspominamy misterium Chrystusa w całej rozciągłości i pełni.

Nowenna do M.B.N.P. w środę w kościele św. Katarzyny rano, a w kościele Przemienienia Pańskie-go wieczorem.

W tym tygodniu przypadają następujące obchody liturgiczne:
- w czwartek – 17 stycznia – wspomnienie Św. Antoniego, opata. W tym dniu Kościół Katolicki
w Polsce obchodzi Dzień Judaizmu.
- w sobotę – 19 stycznia – wspomnienie Św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.

W poniedziałek – 14 stycznia – obchodzimy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Od piątku – 18 stycznia – w całym Kościele rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym dniu oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca.

W łączności  z Wójtem Gminy i Ośrodkiem Promocji Kultury w naszej Gminie, ks. proboszcz zaprasza wszystkich Parafian w najbliższą sobotę – 19 stycznia - do kościoła Św. Katarzyny na godzinę 17.00. Odbędzie się Koncert  Laureatów V Przeglądu Kolęd i Pastorałek Polskich.
Koncert poprzedzi Msza św. bez kazania. Zapraszamy w miarę wszystkich!

W przyszłą niedzielę – 20 stycznia – składka przeznaczona jest na cele charytatywne (jałmużna postna).

Przy wyjściu z kościoła są do nabycia tygodniki katolickie „GN”, „Niedziela” i „Źródło” oraz miesięczniki dla dzieci, młodzieży i rodzin.

Cztery Formy Pogrzebu w Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie

Zakład Pogrzebowy p. Franciszka Kozubka w porozumieniu z ks. proboszczem oddał do użytku w Domu Pogrzebowym w Cięcinie przy ul. Targowej, obok  cmentarza parafialnego, IZBĘ POŻEGNAŃ, która pełnić będzie rolę domu przedpogrzebowego.

Dzięki temu można będzie uniknąć niespotykanego w obrzędach liturgicznych wyprowadzanie ciała zmarłego i konduktu żałobnego z cmentarza. Izba pożegnań pomieści trumnę i kilkanaście osób najbliższej rodziny, które zechciałby poprzedzić pogrzeb modlitwą. Położona jest w równej odległości między oboma kościołami. Jest możliwość zastosowania ruchomej chłodni. Korzystanie z niej jest bezpłatne!

W tych okolicznościach, idąc za dekretami Kongregacji Kultu Bożego, w parafii naszej pogrzeby mogą być celebrowane w czterech różnych formach, a mianowicie:

1. Wyprowadzenie z domu zmarłego do kościoła i z kościoła  na cmentarz;
  2. Wyprowadzenie z domu przedpogrzebowego – Izby Pożegnań do kościoła i z kościoła na cmentarz;
  3. Wprowadzenie przewiezionej trumny ze zmarłym do kościoła i po Mszy św. z kościoła  na cmentarz;
  4. Odprawienie Mszy św. w kaplicy cmentarnej przy trumnie zmarłego i odprowadzenie
    do grobu.

Trzeba przypomnieć i podkreślić, że kaplice cmentarne urządzono i przystosowano do sprawowania w nich Mszy świętej. We Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym  celebrowanie są w nich uroczyste Msze święte za Wszystkich Zmarłych.    Kaplice więc nie powinny pełnić roli dawnej kostnicy czy przechowalni zwłok naszych zmarłych.

Ks. Prob. Stanisław Bogacz