XXXII NIEDIZELA  ZWYKŁA                                      11.11.2018 r.

Dziś przypada Święto Niepodległości Polski  i Setna Rocznica jej odzyskania.
Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Władz Samorządowych Gminy i przedstawicielami organizacji oraz grup społecznych, odprawiona zostanie o godz. 11.30 w kościele Przemienienia Pańskiego.

Zapraszamy do udziału w tej Mszy św.  przedstawicieli wszystkich grup społecznych i instytucji wraz z ich pocztami sztandarowymi oraz dzieci, młodzież i wszystkich Parafian. Niech w dniu dzisiejszym nie zabraknie naszej wspólnej modlitwy za Ojczyznę i jej niełatwe sprawy.

Po Mszy św. za Ojczyznę młodzież Zespołu Szkół Mechanicznych w Węgierskiej Górce, jak co roku, przedstawi okolicznościowy program słowno-muzyczny. Zapraszamy wszystkich Parafian!

Popołudniu:

- o godz. 16.00 – spotkanie pod fortem „Wędrowiec” – prelekcja dotycząca Bohaterskiej Obrony Węgierskiej Górki i zwiedzanie schronu.

- o godz. 17.00 – na Hala widowiskowo-sportowej w Węgierskiej Górce – Koncert piosenki harcerskiej i turystycznej pt. „Zakochaj się w harcerstwie” w wykonaniu Hufca ZHP.

- 18.15 – wernisaż wystawy Anny Kalfas „Olejne malarstwo przedmiotu. Przypadki codzienne. Organizatorzy zapraszają!

W kalendarzu liturgicznym Kościoła w tym tygodniu przypada:
- w poniedziałek – 12 listopada – wspomnienie Św. Jozafata, bp i m. Jest to zarazem Dzień solidarności z

Kościołem prześladowanym – tym razem uwagę i modlitwę kierujemy do Pakistanu;
- we wtorek - 12 listopada wspomnienie Świętych: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski;
- w sobotę - 17 listopada – wspomnienie Św. Elżbiety Węgierskiej;
- w piątek – 16 listopada – oddajemy cześć Bożemu Miłosierdziu z racji trzeciego piątku miesiąca.

W środę po Mszy wieczornej Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Przez cały listopad w dni powszednie oprócz środy i soboty odmawiamy po Mszy wieczornej różaniec za zmarłych połączony z wypominkami listopadowymi. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

Jutro – w poniedziałek – do kościoła Św. Katarzyny na godz. 10.30 przybędą w pielgrzymce Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Bielsku-Białej. Chcą podziękować Bogu za beatyfikację ich Siostry Marii Antoniny Kratochwil, której mama pochodziła z naszej parafii, a rodzice zwarli Ślub właśnie w tym kościele. Siostry  chcą się modlić i spotkać się z krewnymi Błogosławionej. Więc nie tylko
krewnych, ale wszystkich zainteresowanych zapraszamy na to modlitewne spotkanie.

W przyszłą niedzielę – 18 listopada – w naszych kościołach, klerycy z Krakowskiego Seminarium Duchownego głosić będą słowo Boże i chętnie spotkają się z dziećmi, młodzieżą i służbą Liturgiczną. Dlatego prosimy, aby młodzież przyszła na swoją Mszę o godz. 10.00, a dzieci na Mszę o godz. 11.30!

W przyszłą niedzielę – 18 listopada – przypada dzień imienin Ks. Bp Romana Pindla. Pamiętamy i modlitwie w intencji Biskupa Bielsko-Żywieckiego i całej diecezji.
Składka przeznaczona jest na Dom Księży Emerytów w Andrychowie.

Przy wyjściu z kościoła można nabyć czasopisma katolickie: dla dzieci „Mały Gość Niedzielny”, „Dominik” „Ola i Jaś”  oraz tygodniki dla całych rodzin.
W zakrystii przyjmowane są zapisy na prenumeratę roczną miesięcznika „Różaniec”.
Zachęcamy do nabywania i ich czytania.

Cztery Formy Pogrzebu w Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie

Zakład Pogrzebowy p. Franciszka Kozubka w porozumieniu z ks. proboszczem oddał do użytku w Domu Pogrzebowym w Cięcinie przy ul. Targowej, obok  cmentarza parafialnego, IZBĘ POŻEGNAŃ, która pełnić będzie rolę domu przedpogrzebowego.

Dzięki temu można będzie uniknąć niespotykanego w obrzędach liturgicznych wyprowadzanie ciała zmarłego i konduktu żałobnego z cmentarza. Izba pożegnań pomieści trumnę i kilkanaście osób najbliższej rodziny, które zechciałby poprzedzić pogrzeb modlitwą. Położona jest w równej odległości między oboma kościołami. Jest możliwość zastosowania ruchomej chłodni. Korzystanie z niej jest bezpłatne!

W tych okolicznościach, idąc za dekretami Kongregacji Kultu Bożego, w parafii naszej pogrzeby mogą być celebrowane w czterech różnych formach, a mianowicie:

1. Wyprowadzenie z domu zmarłego do kościoła i z kościoła  na cmentarz;
  2. Wyprowadzenie z domu przedpogrzebowego – Izby Pożegnań do kościoła i z kościoła na cmentarz;
  3. Wprowadzenie przewiezionej trumny ze zmarłym do kościoła i po Mszy św. z kościoła  na cmentarz;
  4. Odprawienie Mszy św. w kaplicy cmentarnej przy trumnie zmarłego i odprowadzenie
    do grobu.

Trzeba przypomnieć i podkreślić, że kaplice cmentarne urządzono i przystosowano do sprawowania w nich Mszy świętej. We Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym  celebrowanie są w nich uroczyste Msze święte za Wszystkich Zmarłych.    Kaplice więc nie powinny pełnić roli dawnej kostnicy czy przechowalni zwłok naszych zmarłych.

Ks. Prob. Stanisław Bogacz