NIEDZIELA  -  ŚWIĘTO  CHRZTU  PAŃSKIEGO             07.01.2018 r.

Dziś święto Chrztu Pańskiego, które jest wspomnieniem chrztu Pana Jezusa w Jordanie i zapowie-dzią sakramentu chrztu chrześcijańskiego.

Od jutra rozpoczyna się Okres Zwykły roku liturgicznego, który w swej pierwszej części trwa do wtorku przed środą popielcową, która przypada w tym roku 14 lutego. W tym czasie wspominamy misterium Chrystusa w całej rozciągłości i pełni.

Nowenna do M.B.N.P. w środę w kościele św. Katarzyny rano, a w kościele Przemienienia Pańskie-go wieczorem.

Spotkanie modlitewne Szkoły Nowej Ewangelizacji Cyryla i Metodego odbędzie się w najbliższy czwartek – 11 stycznia – po Mszy wieczorrnej.

Spotkanie organizacyjne dla wyjeżdżających do Ziemi Świętej w lutym br. odbędzie się we wtorek - 9 stycznia -  po Mszy Świętej wieczornej o godzinie 17.30.

Sprawa poszycia dachowego na kościele Przemienienia Pańskiego:

W grudniu 2917 r. do kopert zebrano = 28.310zł zaś a na konto wpłynęło =11.605 zł

Razem= 39.915 zł. Dokończono  obróbki dachu i zamontowano odgromienie, na ile to jest możliwe na tym etapie. Parafianom - Ofiarodawcom składamy serdeczne – Bóg zapłać, polecając aktualne wydatki dalszej Waszej ofiarności.

Podsumowując pierwszy etap wymiany  poszycia dachowego,  możemy poinformować Parafian, że blach miedziana i matariały uzupełniające kosztowały ponad  508 tyś., zaś robocizna 280 tyś razem: blisko 790 tyś. Za złomowaną zdjętą starą blachę otrzymaliśmy 148 i pół tyś.
W dalszych planach mamy - na wiosnę kontynuować wymianę poszycia pozostałych dwóch dachów, ale pod warunkiem, że ofiarność Parafian utrzyma się na tym samym poziomie.Tymczasem, pojawiły się wyzwania odpadających tynków na frontonach tych dachów. Szukamy wykonawcy.

Nie chcielibyśmy odkładać tych wyzwań na następne lata. Stąd prośba o dalsze wsparcie rozpoczętego dzieła.
Dobiegły końca prace renowacyjne na ścianach i suficie przedsionka kościoła Św. Katarzyny.
Do rodzin trafia folder upamiętniający przeprowadzoną renowację tej świątyni.

Natomiast, w łączności  z Wójtem Gminy i Ośrodkiem Promocji Kultury w naszej Gminie, zapraszamy na godzinę 17.00  w najbliższą sobotę – 13 stycznia - wszystkich zainteresowanych dokonanym dziełem, do kościoła Św. Katarzyny. Odbędzie się koncert galowy w wykonaniu zespołu regionalnego Trebunie –Tutki, a związany z zakończeniem tego przedsięwzięcia jakim była przeprowadzona renowacja. Chcemy podziękować Parafianom, niektórym instytucjom i kilku osobom za ich szczególne zaangażowanie w to ukończone dzieło. Zapraszamy w miarę wszystkich!

Rodziny i osoby, które korzystają z programu pomocy żywnościowej, proszone są o odbiór żywności jutro tj. poniedziałek po Mszy świętej wieczornej

W przyszłą niedzielę – 14 stycznia – składka przeznaczona jest na cele charytatywne (jałmużna postna).

Przy wyjściu z kościoła są do nabycia tygodniki katolickie „GN”, „Niedziela” i „Źródło”.
oraz miesięczniki dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz gazetka parafialna.

Cztery Formy Pogrzebu w Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie

Zakład Pogrzebowy p. Franciszka Kozubka w porozumieniu z ks. proboszczem oddał do użytku w Domu Pogrzebowym w Cięcinie przy ul. Targowej, obok  cmentarza parafialnego, IZBĘ POŻEGNAŃ, która pełnić będzie rolę domu przedpogrzebowego.

Dzięki temu można będzie uniknąć niespotykanego w obrzędach liturgicznych wyprowadzanie ciała zmarłego i konduktu żałobnego z cmentarza. Izba pożegnań pomieści trumnę i kilkanaście osób najbliższej rodziny, które zechciałby poprzedzić pogrzeb modlitwą. Położona jest w równej odległości między oboma kościołami. Jest możliwość zastosowania ruchomej chłodni. Korzystanie z niej jest bezpłatne!

W tych okolicznościach, idąc za dekretami Kongregacji Kultu Bożego, w parafii naszej pogrzeby mogą być celebrowane w czterech różnych formach, a mianowicie:

1. Wyprowadzenie z domu zmarłego do kościoła i z kościoła  na cmentarz;
  2. Wyprowadzenie z domu przedpogrzebowego – Izby Pożegnań do kościoła i z kościoła na cmentarz;
  3. Wprowadzenie przewiezionej trumny ze zmarłym do kościoła i po Mszy św. z kościoła  na cmentarz;
  4. Odprawienie Mszy św. w kaplicy cmentarnej przy trumnie zmarłego i odprowadzenie
    do grobu.

Trzeba przypomnieć i podkreślić, że kaplice cmentarne urządzono i przystosowano do sprawowania w nich Mszy świętej. We Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym  celebrowanie są w nich uroczyste Msze święte za Wszystkich Zmarłych.    Kaplice więc nie powinny pełnić roli dawnej kostnicy czy przechowalni zwłok naszych zmarłych.

Ks. Prob. Stanisław Bogacz