( XXX Niedziela Zwykła )

Dziś w kościele Św. Katarzyny obchodzimy uroczystość rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego. Modlimy się za parafian, ofiarodawców i budowniczych tutejszych kościołów szczególnie za tych, którzy wielką ofiarnością wspomogli renowację kościoła Św. Katarzyny .

We środę Święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

W środy i soboty zapraszamy na adorację Pana Jezusa 30 min. przed wieczorną mszą świętą w kościele Przemienienia Pańskiego.

Zmieniamy godziny otwarcia kancelarii parafialnej. W poniedziałek, we środę i sobotę rano od 8.00 – 9.00. We wtorki i czwartki od 16.00 – 17.00.

Okazja do spowiedzi św; z racji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego we czwartek oraz piątek od godz. 16.00. Zachęcamy do korzystania z sakramentu pokuty, aby zyskać odpusty za zmarłych. Odpust zupełny i cząstkowy jest przedłużony przez Stolicę Apostolską na cały listopad.

W przyszłą niedzielę Uroczystość Wszystkich Świętych. Eucharystia która miała być sprawowana na cmentarzu odprawiona będzie w kościele Przemienienia Pańskiego o godz. 15.00. Poprzedzona będzie nieszporami za zmarłych o godz. 14.30. Wszystkie nabożeństwa na cmentarzach są odwołane.

Nasza parafia miała zamówioną cudowną kaplicę na nocne czuwanie na Jasnej Górze w nocy z 1 na 2 listopada. Ojcowie Paulini informują, że jest tam miejsce dla 60 osób. Z wiadomych względów nie zamawialiśmy autokaru. Jednak ksiądz proboszcz pojedzie na to czuwanie i może zabrać kilka osób. Gdyby ktoś chciał dołączyć się własnym samochodem, proszę kontaktować się z proboszczem.

Dyspensa od niedzielnej mszy świętej oraz limit wiernych w kościele są w mocy. W Przemienieniu Pańskim dopuszczalna ilość wiernych to 160 osób. Natomiast w kościele św. Katarzyny 75 osób.

Na parafialnym cmentarzu również nosimy maseczki.

Przy wejściu do kościoła wystawione są spryskiwacze do dezynfekcji rąk.

W zakrystii do nabycia u kościelnego album o drewnianych kościołach z ładnym opisem oraz zdjęciami kościoła św. Katarzyny.

Kartki na wypominki roczne i listopadowe można znaleźć na ławkach w kościele.

W związku z prośbą naszego episkopatu oraz papieża Franciszka, by w czasie pandemii nie zapominać o osobach starszych i samotnych, nasz KSM uruchamia numer telefonu ( 33 500 01 07) pod który mogą dzwonić osoby starsze, potrzebujące zrobienia im zakupów z dowozem do domu.

Gazety w dużym wyborze przy wyjściu z kościoła. Bardzo gorąco zachęcamy do czytania gazet „Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”. To ważne ze względu na naszą duchową formację.

ks. Henryk Zątek

Cztery Formy Pogrzebu w Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie

Zakład Pogrzebowy p. Franciszka Kozubka w porozumieniu z ks. proboszczem oddał do użytku w Domu Pogrzebowym w Cięcinie przy ul. Targowej, obok  cmentarza parafialnego, IZBĘ POŻEGNAŃ, która pełnić będzie rolę domu przedpogrzebowego.

Dzięki temu można będzie uniknąć niespotykanego w obrzędach liturgicznych wyprowadzanie ciała zmarłego i konduktu żałobnego z cmentarza. Izba pożegnań pomieści trumnę i kilkanaście osób najbliższej rodziny, które zechciałby poprzedzić pogrzeb modlitwą. Położona jest w równej odległości między oboma kościołami. Jest możliwość zastosowania ruchomej chłodni. Korzystanie z niej jest bezpłatne!

W tych okolicznościach, idąc za dekretami Kongregacji Kultu Bożego, w parafii naszej pogrzeby mogą być celebrowane w czterech różnych formach, a mianowicie:

1. Wyprowadzenie z domu zmarłego do kościoła i z kościoła  na cmentarz;
  2. Wyprowadzenie z domu przedpogrzebowego – Izby Pożegnań do kościoła i z kościoła na cmentarz;
  3. Wprowadzenie przewiezionej trumny ze zmarłym do kościoła i po Mszy św. z kościoła  na cmentarz;
  4. Odprawienie Mszy św. w kaplicy cmentarnej przy trumnie zmarłego i odprowadzenie
    do grobu.

Trzeba przypomnieć i podkreślić, że kaplice cmentarne urządzono i przystosowano do sprawowania w nich Mszy świętej. We Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym  celebrowanie są w nich uroczyste Msze święte za Wszystkich Zmarłych.    Kaplice więc nie powinny pełnić roli dawnej kostnicy czy przechowalni zwłok naszych zmarłych.

Ks. Prob. Stanisław Bogacz