XXIV  NIEDZIELA  ZWYKŁA                                 15.09.2019 r.

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Do puszek przy wyjściu składamy ofiary na Diecezjalne Radio „Anioł Beskidów”.

W tym tygodniu wspominamy:

- w poniedziałek - 16 września – wspomnienie Świętych męczenników Korneliusza, papieża i Cypriana,

biskupa;

- w środę – 18 września – święto Świętego Stanisława Kostki,  zakonnika, Patrona naszej młodzieży;

W związku z tym zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnego świętowania. Spotkanie rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 17.00 w kościele p.w. św. Katarzyny a zakończymy w ogrodzie obok kościoła św. Katarzyny przy ognisku i pieczeniu kiełbasy.

W czwartek 19 września zapraszamy na mszę świętą na godzinę 18 a później na spotkanie w kościele, kandydatów do bierzmowania, którzy przygotowywali się do sakramentu w Szkole w Węgierskiej Górce i w szkołach w Żywcu. Natomiast na piątek zapraszamy na mszę świętą i spotkanie- uczniów, których przygotowywał ks. Damian Koryciński. Bardzo prosimy, żeby młodzież zabrała ze sobą długopisy.

Młodzież przygotowująca się do bierzmowania  przyjmie ten sakrament z rąk Ks. Bp. Romana Pindla

w dniu 18 października. W tym dniu i w następująca po nim niedzielę odbędzie się w naszej parafii Wizytacją Kanoniczna, do której przygotujemy się Rekolekcjami Parafialnymi.

Ostatnia taka Wizytacja odbyła się w połowie czerwca 2012 r. Prosimy o zainteresowanie się Parafian nadchodzącymi wydarzeniami i  zaangażowanie w przygotowania.

W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

- w piątek– 20 września – wspomnienie Świętych męczenników : Andrzeja Kim Taegon, prezbitera,
Pawła Hasanga i Towarzyszy; Jest to trzeci piątek miesiąca, dlatego po Mszy oddajemy cześć Miłosier-

dziu Bożemu;

- w sobotę – 21 września – święto Św. Mateusza, apostoła i ewangelisty;

W środę, piątek i sobotę przypadają Kwartalne Dni Modlitwy za dzieci, młodzież i wychowawców.

Nasza parafia organizuje wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej na tradycyjne dróżki. Wyjazd będzie miał miejsce w sobotę - 21 września – o godz. 7.30 spod kościoła Przemienienia Pańskiego.

Rozpocznie się Mszą świętą w Sanktuarium w Kalwarii o godz. 10.00. Następnie odprawimy Dróżki do Pana Jezusa. Zapisy do wtorku -17 września. Koszt wyjazdu z ubezpieczeniem wynosi 25 zł.

W dniach  21 - 22 września br. odbędzie się XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzinna Jasną Górę.

XII Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się w sobotę -28 września.

W programie: 10.00 Droga Krzyżowa (od stacji „U Piłata);

12.30 – Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bp Romana Pindla; następnie piknik rodzinny;

15.00 Akt Zawierzenia Rodzin Matce Bożej;

Nasza parafia organizuje wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej na Diecezjalną Pielgrzymkę Rodzin.

Wyjazd o godz. 7.30. Zapisy trwają do środy – 25 września - w kancelarii. Koszt 25 zł.

W przypadku braku odpowiedniej liczby chętnych, wspólnego wyjazdu nie będzie.

Caritas Diecezjalna organizuje od 15 do 22 września Dni Kromki Chleba. Szczególnie  20 i 21 września (piątek i sobota) w sklepach sieci Biedronka odbędzie się zbiórka produktów spożywczych Kromka Chleba dla Sąsiada.  Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbardziej potrzebujących.

Obok „Gościa Niedzielnego”, „Źródła” i „Niedzieli” dziś można nabyć dla  dzieci „Dominik” oraz „Ola i Jaś”.

Cztery Formy Pogrzebu w Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie

Zakład Pogrzebowy p. Franciszka Kozubka w porozumieniu z ks. proboszczem oddał do użytku w Domu Pogrzebowym w Cięcinie przy ul. Targowej, obok  cmentarza parafialnego, IZBĘ POŻEGNAŃ, która pełnić będzie rolę domu przedpogrzebowego.

Dzięki temu można będzie uniknąć niespotykanego w obrzędach liturgicznych wyprowadzanie ciała zmarłego i konduktu żałobnego z cmentarza. Izba pożegnań pomieści trumnę i kilkanaście osób najbliższej rodziny, które zechciałby poprzedzić pogrzeb modlitwą. Położona jest w równej odległości między oboma kościołami. Jest możliwość zastosowania ruchomej chłodni. Korzystanie z niej jest bezpłatne!

W tych okolicznościach, idąc za dekretami Kongregacji Kultu Bożego, w parafii naszej pogrzeby mogą być celebrowane w czterech różnych formach, a mianowicie:

1. Wyprowadzenie z domu zmarłego do kościoła i z kościoła  na cmentarz;
  2. Wyprowadzenie z domu przedpogrzebowego – Izby Pożegnań do kościoła i z kościoła na cmentarz;
  3. Wprowadzenie przewiezionej trumny ze zmarłym do kościoła i po Mszy św. z kościoła  na cmentarz;
  4. Odprawienie Mszy św. w kaplicy cmentarnej przy trumnie zmarłego i odprowadzenie
    do grobu.

Trzeba przypomnieć i podkreślić, że kaplice cmentarne urządzono i przystosowano do sprawowania w nich Mszy świętej. We Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym  celebrowanie są w nich uroczyste Msze święte za Wszystkich Zmarłych.    Kaplice więc nie powinny pełnić roli dawnej kostnicy czy przechowalni zwłok naszych zmarłych.

Ks. Prob. Stanisław Bogacz