XXIV  NIEDZIELA  ZWYKŁA                                 17.09.2017 r.

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. Do puszek przy wyjściu składamy ofiary na Diecezjalne Radio „Anioł Beskidów”.

W tym tygodniu wspominamy:

- w poniedziałek – 18 września – święto Świętego Stanisława Kostki,  zakonnika, Patrona naszej młodzieży;

W związku z tym zapraszamy dzieci i młodzież do wspólnego świętowania. Spotkanie rozpoczniemy Mszą Świętą o godz. 18.00 w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego, a zakończymy w ogrodzie obok plebani przy ognisku i pieczeniu kiełbasy.

- w środę  – 20 września – wspomnienie Świętych męczenników : Andrzeja Kim Taegon, prezbitera, Pawła

Hasanga i Towarzyszy; w tym dniu Mszy wieczornej w kościele Przemienienia Pańskiego będzie przewodniczył  KsBp Jan Zając, a koncelebrować będą wraz z nim księża rodacy naszego proboszcza pochodzący z Libiąża.

W środę również nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

- w czwartek – 21 września – święto Św. Mateusza, apostoła i ewangelisty;

- w sobotę – 23 września – wspomnienie Św. Ojca Pio z Pietrelciny, prezbitera;

- w przyszłą niedzielę  – 24 września – święto Rocznicy Poświęcenia kościoła katedralnego w Bielsku-

Białej.

Przypominamy, że w sobotę 30 września nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej na tzw. Dróżki. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godzinie 9.00. Następnie wyruszymy z modlitwą na Dróżki do Pana Jezusa. Możliwość wyjazdu autokarem, zapisy w kancelarii parafialnej. Koszt 15 zł.

Zapraszamy rodziców naszych ministrantów i lektorów na spotkanie w kościele Przemienienia Pańskiego po Mszy św. wieczornej w najbliższy czwartek – 21 września.

Najbliższe spotkanie członków i członkiń Honorowej Straży Najśw. Serca Pana Jezusa odbędzie się            w piątek 22 września po Mszy wieczornej.

W bazylice hałcnowskiej, w co trzeci wtorek miesiąca, zaczynając od 19 września prowadzone będą       katechezy dla dorosłych na tematy wiary – Składu Apostolskiego. Szczegóły na plakacie.

Caritas naszej diecezji rozpoczyna dziś Dni Kromki Chleba – akcję duszpasterską, która ma zapobiec marnowaniu  żywności a zwłaszcza chleba i która ma pomóc niedożywionym. Szczegóły na plakacie!

Obok „Gościa Niedzielnego”, „Źródła” i „Niedzieli” dziś można nabyć dla  dzieci „Gościa Niedzielnego”
a z nim płytę audio z I częścią „Qvo vadis” oraz „Ola i Jaś” jest także nasza parafialna gazetka „Wśród nas”.

Od jutra można będzie w zakrystii nabyć Kalendarz Rolnika na rok 2018 w cenie 20 zł.

Cztery Formy Pogrzebu w Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie

Zakład Pogrzebowy p. Franciszka Kozubka w porozumieniu z ks. proboszczem oddał do użytku w Domu Pogrzebowym w Cięcinie przy ul. Targowej, obok  cmentarza parafialnego, IZBĘ POŻEGNAŃ, która pełnić będzie rolę domu przedpogrzebowego.

Dzięki temu można będzie uniknąć niespotykanego w obrzędach liturgicznych wyprowadzanie ciała zmarłego i konduktu żałobnego z cmentarza. Izba pożegnań pomieści trumnę i kilkanaście osób najbliższej rodziny, które zechciałby poprzedzić pogrzeb modlitwą. Położona jest w równej odległości między oboma kościołami. Jest możliwość zastosowania ruchomej chłodni. Korzystanie z niej jest bezpłatne!

W tych okolicznościach, idąc za dekretami Kongregacji Kultu Bożego, w parafii naszej pogrzeby mogą być celebrowane w czterech różnych formach, a mianowicie:

1. Wyprowadzenie z domu zmarłego do kościoła i z kościoła  na cmentarz;
  2. Wyprowadzenie z domu przedpogrzebowego – Izby Pożegnań do kościoła i z kościoła na cmentarz;
  3. Wprowadzenie przewiezionej trumny ze zmarłym do kościoła i po Mszy św. z kościoła  na cmentarz;
  4. Odprawienie Mszy św. w kaplicy cmentarnej przy trumnie zmarłego i odprowadzenie
    do grobu.

Trzeba przypomnieć i podkreślić, że kaplice cmentarne urządzono i przystosowano do sprawowania w nich Mszy świętej. We Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym  celebrowanie są w nich uroczyste Msze święte za Wszystkich Zmarłych.    Kaplice więc nie powinny pełnić roli dawnej kostnicy czy przechowalni zwłok naszych zmarłych.

Ks. Prob. Stanisław Bogacz